Maklér - MGM ŽILINA

Profilová fotka

Mário Glos C.I.P.S.

Mgr. Mário Glos C.I.P.S., od roku 2004 stojí na čele realitnej skupiny MGM. Je medzinárodne certifikovaný realitný maklér, člen americkej asociácie realitných maklérov, profesionálny speaker HARD SKILLS a SOFT SKILLS zameraných na obchodné zručnosti s dôrazom na realitný biznis a realitný marketing.

Jeho školení sa doteraz zúčastnilo viac ako 100 rôznych realitných kancelárií. Je interným školiteľom NARKS. Spoluautor knihy REALITNÁ PRÍRUČKA a vzdelávacieho projektu „RealitnýVodičák.sk“, ktorý doteraz absolvovalo takmer 10 000 účastníkov, aktívny publicista a bloger – autor desiatok odborných článkov súvisiacich s realitnou problematikou.

+421 (0) 910 861 186 info@realitymgm.sk

Certifikát - Ako získať kvalitného makléra Certifikát - Riadenie maklérov a time managment

  Referencie

S manželkou sme dlho premýšľali nad ideálnym nastavením nášho bývania a nakoniec sme prišli na to, že by sa nám páčila rekreačná nehnuteľnosť. Našli sme jednu veľmi zaujímavú práve v ponuke MGM - pôvodne sme sa prišli pozrieť iba zo zvedavosti, avšak po krátkom čase sme už podpisovali rezerváciu.

Rád by som ocenil prístup pána Glosa, ktorý bol veľmi profesionálny, vrátane ochoty komunikovať a reagovať aj v neskorých hodinách či cez víkendy. Aj vďaka tomu všetko prebehlo bezproblémovo.

Ďakujeme :)

Vladimír Smatanik 


V novostavbe Europalace som už vlastnila jeden dvojizbový byt, ale časom sme s manželom zistili, že potrebujeme viac priestoru, aj keď trvalo žijeme v Nemecku. Z tohto dôvodu sme kúpili vačší 3 izb. byt na 12 posch. s krásnym výhľadom na malú fatru. Bývanie je tu fantastické. Chcela by som sa poďakovať realitnej kancelárii MGM, že na mňa myslela a hneď nás ako prvých informovala o spusteni predaja.  Obratom sme spravili rezerváciu a máme aj prvenstvo, lebo ako prvému klientovi nám bol odovzdaný byt do užívanie. Teraz ho ppráve dokončujeme a tešíme sa na nových susedov.

Ľubomíra Cherek


2 izb. byt v Europalace som sa rozhodol kúpiť, lebo mi to prišlo ako skvelá investícia a príležitisť.Navyše časom sa ukázalo, že je tu skvelé a nadčasové bývanie. Momentálneho ho využívam hlavne cez týždeň, keď je pracovný nápor a je pre mňa jednoduchšie zostať v Žiline ako cestovať každý deň 30 km mimo Žilinu. S prístupom realitnej kancelárie som bol veľmi spokojný. Môžem len odporúčať.

Andrej Lalinský


Odporucam spoluprácu na developerských projektoch a novostavbách, kde oceňujem, odbornosť a profesionálny prístup.

Martin Zákopčan, CEO stavebnej spoločnosti Xenex.


Mária Glosa som poznal roky, čiže  výber realitnej kancelárie pri predaji môjho bytu bola jasná voľba. Dohodli sme sa na exkluzívnom predaji, pričom p. Glos mi odporučil výšku predajnej ceny a vysvetlil celý postup. Mal som špecifické požiadavky, nakoľko som byt chcel predať rýchlo, ale potreboval som v ňom zostať bývať ďalšie tri mesiace.  Na moje prekvapenie,  sa veľmi rýchlo začali obhliadky a klienti boli  presne vyselektovaní a oboznámení´s mojou požiadavkou.  Finálny kupec sa našiel v priebehu dvoch týždňov.  MGM vyriešilo za mňa úplne všetko a navyše som ako darček obdržal poukážku na welness pobyt a tablet.  Bol som veľmi spokojný a vďačný.  Pokiaľ uvažujete o predaji nehnuteľnosti, odporúčam Vám realitnú kanceláriu MGM.   

Ing. Ján Bačík


  Blog

 • 5 veľkometrážnych bytov na predaj v centre Žiliny

  Kde by mohla bývať žilinská smotánka? Tento raz sme sa zamerali na päť výnimočných 4 izb. a 5 izb.  veľkometrážnych bytov v centre Žiline, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani iné svetové metropoly. Začneme od tých najprístupnejších až po tie, čo nie len cenovkou kráľujú nad všetkými ostatnými. 

 • Investičný byt na hypotéku, prečo nie ? Alebo ako sa dá zarábať na cudzích peniazoch a popri tom si vybudovať pasívny príjem na dôchodok?

  Inak povedená, postarajte sa o vlastný dôchodok a "polo" pasívny príjem.

   

  Dnes vďaka výhodnému a dostupnému hypotekárnemu financovaniu sa otvára príležitosť  stať sa investorom a vybudovať si pasívny príjem takmer pre každého. 

   

  Dôležité je, aby investičný byt spĺňal určité parametre a to v závislosti od cieľovej skupiny. O cieľových skupinách sa dočítate viac tu: https://www.realitymgm.sk/page/453/chcete-uspesne-prenajimat-byt-viete-komu-&lang=sk

 • 3 otázky o aktuálnom vývoji realitného trhu počas korona vírusu.

  Zaujíma vás aktuálny vývoj na realitnom trhu, či budú ceny klesať, stagnovať alebo stúpať?  Aj o týchto otázkach sme sa zhovárali s Máriom Glosom, viceprezidnetom NARKS a CEO realitnej skupiny MGM.

 • Prečo sú nehnuteľnosti lepšie ako zlato ?

  Dnes sa veľa ľudí zamýšľa čo robiť s úsporami, niekedy celoživotnými. Aká bude  inflácia? Stratia peniaze svoju hodnotu?   A keď investovať , tak do čoho?  A prečo sú nehnuteľnosti lepšia investícia ako zlato?

 • Prepis online rozhovoru s Mgr. Máriom Glosom z 1. realitnej konferencie NARKS.

  Mgr. Mário Glos sa vyjadroval na tému- Súčasný výkon realitných kancelárií, zmena aktuálnych trendov.  Nižšie vám prinášame prepis textu z 1. online realitnej  konferencie a tému súčasnej situácie na realitnom trhu.

   

  Záznam z konferencie si viete pozrieť zdarma na odkaze:  https://youtu.be/miwZaCCEpt0

  Rozhovor s Máriom Glosom začína v 37 minúte.

 • Exkluzívny rozhovor s Mgr. Máriom Glosom na tému vývoja realitného trhu po Koronavíruse.

  Budú ceny nehnuteľností rásť alebo naopak klesať? Aká je aktuálna situácia na realitnom trhu a aký sa predpokladá jej vývoj? Na tieto a aj mnohé ďalšie otázky sme sa zhovárali s Mgr. Máriom Glosom, šéfom realitnej skupiny MGM a viceprezidentom NARKS.

 • Obhliadky nehnuteľností + podpis zmlúv počas korona vírusu

  Ako sa môžu klienti a makléri chrániť na obhliadkach nehnuteľnosti? Podpisovať, či nepodpisovať  zmluvy?  Toto sú základné opatrenia, ktoré je nevyhnutné dodržať.

 • Chcete úspešne prenajímať byt? Viete komu ?

  Určite si najskôr vašu cieľovú skupinou a podľa toho sa rozhodnite do akého typu bytu budete chcieť investovať.  Dozviete sa aj o rizikách, resp. nevýhodách, ktoré zo sebou jednotlivé cieľové skupiny prinášajú a odporúčanie na záver.

 • 5 otázok o aktuálnom realitnom trhu

  Krátky rozhovor s Máriom Glosom, konateľom realitného centra MGM a člena predsedníctva NARKS  o realitnom trhu  a jeho pohľad  na vývoj v roku 2019.

 • Otvorenie novej pobočky MGM v Považskej Bystrici

  Po 13,5 roku nezávislého fungovania spoločnosti Profigram v Považskej Bystrici, ktorá sa zaoberala finančným sprostredkovaním, sme pridružili 20.4.2018 aj sužby realitnej kancelárie pod franšízovou značkou MGM. 

 • Reportáž z panelu o Developeroch NARKS

  Najväčšie obavy developerov pri spolupráci s Realitnou kanceláriou. 

 • Ako sa v Michalovciach zo škaredého káčatka stala krásna labuť.

  Na mieste starej rozostavanej bytovky aktuálne vzniká  nová moderná novostavba v atraktívnom dizajne a kvalitnom prevedení. Investor hovorí o „bratislavskom štandarde“ a to doslovne. V exteriéri, ale najmä v interiéri budú použité prémiové produkty, ktoré sa dnes nachádzajú v prestížnych bratislavských projektoch.

 • Dôvody rastúcich cien nehnuteľností v roku 2016

   

  Rastúci trend vývoja cien z roku 2015 pokračuje, ale exponenciálne. Ceny v krajských mestách medziročne vzrástli cca o 5 a viac percent. Najrýchlejšie dražejú malé štartovacie byty. V mestách, kde je.......

 • Podcast: Vývoj ceny nehnuteľností v Žiline v roku 2016.

  Prinášame Vám 1. realitný podcast, aktuálne na tému cien nehnuteľností v žilinskom regióne.

 • Dražte aj keď nemáte hotovosť !

  Unikátna možnosť vydražiť si nehnuteľnosť aj keď  nedisponujete potrebnou  hotovosťou.  Nižšie Vám ponúkame návod ako nato.

 • Podklady, kolky a zmluva pri predaji/ kúpe nehnuteľnosti

  Pri koncipovaní kúpnej zmluvy odporúčame doložiť vždy čo najaktuálnejší list vlastníctva (nie starší ako tri mesiace použiteľný na právne úkony za 8 EUR, ideálne však vyhotovený v deň podpisu kúpno- predajnej zmluvy). Na ňom je možné preveriť, či na nehnuteľnosti nie je zriadené vecné bremeno, alebo či nie je predmetom záložného práva. Dôležité je aj preskúmať titul nadobudnutia (napr. kúpno- predajná zmluva, darovacia zmluva, osvedčenie o dedičstve, atď.) predmetnej nehnuteľnosti, či z neho nevyplývajú ďalšie obmedzenia a záväzky na strane vlastníka.

 • AGENT KUPUJÚCEHO

  Agent kupujúceho je realitný maklér na strane dopytu. Jeho úlohou je nájsť kupujúcemu nehnuteľnosť presne podľa jeho požiadaviek a predstáv. Pridaná hodnota takéhoto makléra je v tom, že klientovi ušetrí reálne niekoľko dní až mesiacov strávených pri internete a hľadaní nehnuteľností, niekoľko hodín pri zbytočných obhliadkach, kde fotky a popis ani zďaleka nekorešpondovali s realitou a v neposlednom rade stovky až tisíce eur, o ktoré dokázal rozumnými argumentmi a na základe svojich zručností znížiť kúpnu cenu.

 • Z „mama hotela“ do vlastného. Výhody bývania mesto vs. vidiek

  Kde sa býva lepšie, na vidieku alebo v meste a čo je preferovanejší typ bývania? Aby sme sa dopátrali k odpovedi, tak si otázku musíme preformulovať nasledovne. Komu viac vyhovuje bývanie na vidieku a komu bývanie v meste? Aká cieľová skupina a čo preferuje? V ktorých oblastiach Slovenska? Samozrejme ďalej na to vplýva vek cieľovej skupiny, vzdelanie, prostredie, makro a mikroekonomické ukazovatele, atď.

 • Správna kúpna zmluva

  V kúpnej zmluve musia byť správne identifikované zmluvné strany, predávajúci a kupujúci. Je potrebné vždy uvádzať mená, rodné mená, rodné čísla a adresy účastníkov a takisto určenie, v akom vlastníctve sa byt nachádzal doteraz a do akého prechádza (či bolo, resp. bude vo vlastníctve výlučne jedinej osoby, v podielovom alebo bezpodielovom spoluvlastníctve).

  Zmluva musí obsahovať presný popis nehnuteľnosti, najmä jej súpisné číslo, parcelné číslo a prípadne adresu, poschodie/ podlažie, číslo jednotky a vchodu, katastrálne územie, obec a okres ako sú uvedené v liste vlastníctva, ale tak isto pri byte aj opis bytového domu, pozemkov, na ktorých je postavený, vlastnícke podiely spoločných častí a spoločných zariadení bytového domu, vrátane pozemkov uvedených na príslušnom liste vlastníctva. Súčasťou zmluvy je aj vnútorné vybavenie nehnuteľnosti, nábytok, spotrebiče, ale aj podmienky odstúpenia od kúpnej zmluvy.

 • Aké podklady potrebujem k vybavenie hypotéky ?

  Banky k žiadosti o hypotéku a k jej schváleniu štandardne požadujú:

  identifikačný doklad (občiansky preukaz),

  doklady k preukázaniu príjmu – potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, výpisy z bankového účtu, na ktorý sa poukazuje výplata (za posledných 3 až 6 mesiacov), pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a pod.

  znalecký posudok k zakladanej nehnuteľnosti,

 • Ako postupovať pri kúpe Rodinného domu?

  Ak sa rozhodnete kúpiť rodinný dom, prvý a najdôležitejší doklad, ktorý by sme Vám poradili vidieť, je list vlastníctva druhým je katastrálna mapa.
  LV je verejná listina, takže za kolkový poplatok si ho môže vyžiadať každý občan Slovenskej republiky na príslušnej Správe katastra alebo na pošte. Z LV sa dozviete rozlohu parcely, veľkosť zastavanej plochy, počet vlastníkov, a veľmi dôležitá je na liste vlastníctva časť C - ťarchy, kde si dočítate, či nebola na dom poskytnutá hypotéka, stavebné sporenie, prípadne vecné bremeno. Ak je časť C na liste vlastníctva "bez zápisu", môžete si byť istí, že na predmetnom rodinnom dome do dňa vydania listu vlastníctva katastrálnym úradom neviaznu žiadne ťarchy. Na katastrálnej mape si zase preveríte umiestnenie a rozmery pozemku, či korešpondujú so skutkovým stavom a napr. oplotením pozemku atď. Pokiaľ nie, bude pravdepodobne nutné vyhotoviť nový geometrický plán.

 • Čo znamená vecné bremeno na liste vlastníctva?

  Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo strpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať.

  a) Právo niečo strpieť predpokladá pasívne správanie povinného subjektu vo vzťahu k aktívnemu správaniu oprávneného, ktorý zaťaženú nehnuteľnosť využíva vo svoj prospech. Ide napríklad o povinnosť vlastníka nehnuteľnosti strpieť tretie osoby, ktoré majú právo dožitia v danej nehnuteľnosti .

  b) Povinnosť niečoho sa zdržať znamená, že subjekt zaťaženej veci sa musí zdržať určitého konania, na ktoré ho inak oprávňuje jeho vlastnícke právo. Napríklad zastavať pozemok z dôvodu vysoko tlakového plynového vedenia v ochrannom pásme.

  c) Povinnosť niečo konať spočíva v tom, že vlastník je povinný uskutočniť určité aktívne konanie v prospech verejnosti napr. v zimnom období udržiavať chodníky pre chodcov ( proti šmyku, odhadzovať sneh, atď.)

 • Znalecká cena a znalecký posudok pri hypotéke

  Znalecká cena je cena nehnuteľnosti na koľko ju ohodnotí súdny znalec. Jej určenie je nevyhnutnosťou pri kúpe nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru. Každá banka si vyžaduje ohodnotenie nehnuteľnosti a určenie znaleckej ceny. Cenu určuje buď erudovaný znalec, alebo v prípade nižšieho úveru banka môže určiť cenu tabuľkovú, ktorá vychádza z jej analýz. Znalec pri ohodnocovaní nehnuteľnosti berie do úvahy viacero faktorov, ktoré vplývajú na cenu a zohľadňuje aj súčasnú ponuku a dopyt. Znalec takto odhadnutú cenu uvedie v znaleckom posudku, čo je relevantný doklad.

 • Ako si vybrať realitnú kanceláriu ?

  Chystáte sa predať, alebo kúpiť nehnuteľnosť a zvažujete spoluprácu s realitnou kanceláriou? V prípade, že zvažujete možnosť postupovať na vlastnú päsť,  treba dobre prehodnotiť svoje schopnosti a skúsenosti v tomto obore.

  Rovnako obozretne treba postupovať aj pri výbere samotnej realitnej kancelárie a realitného makléra. S rastúcim realitným trhom rastie aj počet podvodov a prípadov, kedy jedna zo zúčastnených strán príde o peniaze, alebo o samotnú nehnuteľnosť. Ak vám teda chýbajú skúsenosti, máte dve možnosti. Prvou je využiť služby právnickej kancelárie,  druhou  obrátiť sa priamo na realitnú kanceláriu, ktorá vám okrem právneho servisu poskytne aj ďalšie služby (napríklad pomoc pri vybavovaní úveru, znaleckého posudku, atď.) a pomocnú ruku pri výbere alebo predaji vašej nehnuteľnosti.

 • Družstevný byt

  Základným rozdielom medzi bytom v osobnom vlastníctve a bytom družstevným je, že pokiaľ kupujete byt v osobnom vlastníctve, tento má konkrétneho majiteľa, ktorý je zapísaný na liste vlastníctva. Pokiaľ prevádzate byt družstevný, prevodom členských práv a povinností  v konkrétnom  bytovom družstve sa stanete členom bytového družstva a získate nájomnú zmluvu k tomuto bytu. Jednoducho povedané, nestávate sa vlastníkom bytu (nebudete ako vlastník zapísaný na liste vlastníctva), ale získate právo byt užívať.

  Ak niekto „predáva“- prevádza družstevný byt, neprevádza teda vlastníctvo bytu, ale prevádza členské práva a povinnosti člena družstva. Vlastníkom družstevných bytov zostávajú samotné bytové družstvá.

 • Realitný trh, jeho vývoj a budúcnosť

  Realitný trh na Slovensku sa  v posledných  troch rokoch zviecha zo spľasnutia globálnej realitnej bubliny, ktorý sa odštartoval v auguste 2008 v USA krachom banky Lehmans Brothers a prepuknutia svetovej hospodárskej krízy. Na Slovensku sa prejavuje dramatickým poklesom cien v určitých lokalitách až o 40 % a prepadom predajnosti. S tým súvisí celkové oslabenie tohto odvetvia, počet realitných sprostredkovateľov klesol, taktiež výrazne klesá dopyt a realizuje sa menej transakcií.  Celkový prepad segmentu sa v roku 2008 pohyboval takmer na úrovni 35%.

 • Bájka č. 1 – Klamanie

  Začneme tak zľahka tzv. neobjektívnym presviedčaním a zavádzaním.  Vžite sa do situácie, že si chcete kúpiť byt a absolvovali ste už viacero obhliadok s rôznymi maklérmi. Pozeráte sa práve na umakartové bytové jadro a len medzi rečou spomeniete, že ste boli na podobnom byte s inou realitnou kanceláriou o dve ulice ďalej a ten byt má už vymurované bytové jadro so žltými obkladačkami, ktoré sa vám veľmi páči. Keďže má maklér- klamár, s ktorým ste na obhliadke dobrý prehľad a pozná realitný trh, možno aj priamo  ten byt, na ktorom ste boli s jeho konkurenciou, tak mu nič iné nezostáva, keďže je to červ v hnilom jablku, ako rýchlo zosnovať scenár mexickej telenovely o tom, ako a prečo ten byt nekúpiť.

 • Zo zákulisia- šokujúca REALITA v REALITÁCH

  Realitný trh je v súčasnosti na Slovensku ako  trh s jablkami na jeseň. Niektoré sú červené, iné žlté alebo zelené, niektoré sladké, iné trpké, šťavnaté, suché, prehnité, červivé, prezreté alebo nedozreté, lacné a predražené, obité,  veľké, malé,  jablká, ktoré sa tvária chutne, a pritom sú hnusné a opačne.

  Kto si však myslí, že narážam na nehnuteľnosti, je na omyle. Jablká chcem prirovnať k  REALITNÝM  KANCELÁRIÁM , resp. správaniu sa realitných kancelárií voči svojim klientom a konkurencii. Žiadne  kancelárie nebudem menovať zámerne, lebo mojim cieľom nie je zverejňovať populistické bomby. Skôr mám potrebu verejne odprezentovať a poodhaliť REALITU V REALITÁCH a v nasledovných riadkoch nebudem šetriť kritikou do vlastných „realitných radov“.

 • Začarovaný kruh

  Vráťme sa trochu späť. Júl 2008. V USA zúri hypotekárna kríza. Že pôjde len o USA, bola naivná myšlienka. Jej druhé kolo sa teraz preháňa Európou. Našťastie na Slovensku je hypotekárny trh relatívne v poriadku a taktiež už dávno spľasla realitná bublina. Avšak hypoték je veľa a oproti minulým rokom sa začína rýchly nárast problémov s ich splácaním.

  Dôvody nesplácania môžu byť rôzne, ale dôsledok je vždy rovnaký- nárast „nedobrovoľne“ DOBROVOĽNÝCH DRAŽIEB.  Dobrovoľnou dražbou by trápenie dlžníkov malo skončiť. Vydražením  by prestali plynúť ďalšie sankčné úroky, ktoré môžu dosahovať výšku až 20% p.a. z celej dlžnej sumy. Ide v podstate o vykúpenie dlžníka, ktorý má  ešte veľkú šancu zachrániť aj časť svojich financií a zabrániť ďalším exekúciám. 

 • Vlastníctvo nehnuteľností

  Vlastnícke právo k nehnuteľnosti je právo k veci, t.j. nehnuteľnosti oprávnenou osobou (vlastníkom), ktoré vykonáva vlastnou mocou a vo vlastnom záujme.  S vlastníctvom však súvisia aj povinnosti, ktoré  hovoria najmä o tom, že vlastník má povinnosť zdržať sa konania, ktorým by nad prípustnú mieru obťažoval, alebo ohrozoval iných a tým im bránil vo výkone ich práv.

 • Prenájom treba nahlásiť

  Kde sa treba povinne zaregistrovať, keď prenajímate nehnuteľnosť? Povinnosť registrovať sa na daňovom úrade ako prenajímateľ nehnuteľnosti  tu bola aj v minulosti (zakon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov), ale zmena nastala v novelizácii zákona č. 504/ 2009 Z.z. s účinnosťou od 1. Januára 2010 v zákone o správe daní okrem iného novelizáciou § 31 Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov spresnil toto ustanovenie tak, že registračná a oznamovacia povinnosť sa vzťahuje aj na osoby, ktoré prenajímajú len časť bytu.

 • Prenájom bytu- práva a povinnosti

  S prenájmom a podnájmom nehnuteľností sa stretávame v súčasnej dobe čoraz častejšie. Majitelia radšej svoje nehnuteľnosti prenajímajú, ako by ich mali predať za veľmi nízke ceny. Taktiež veľa našich klientov z radov potencionálnych kupujúcich sa rozhodlo využiť tento spôsob bývania najmä kvôli sprísneným podmienkam na čerpanie úverov na bývanie. Samotný nájom bytu je definovaný ako zmluvný vzťah, na základe ktorého prenajímateľ prenecháva nájomcovi na dobu určitú alebo neurčitú na užívanie byt a nájomca je povinný platiť prenajímateľovi nájomné.

 • Kupujeme stavebný pozemok

  Základný dokument preukazujúci vlastníctvo, ako aj pri iných nehnuteľnostiach je list vlastníctva, kde sa dočítate, o aký pozemok - druh pôdy sa jedná, o akej výmere, koľko má majiteľov, prípadne, či na pozemku neviaznu žiadne ťarchy a vecné bremená. Tak ako pri bytoch a rodinných domoch, je aj pri kúpe pozemku potrebné vyhotoviť kúpnu zmluvu v súlade s Občianskym zákonníkom a podať návrh na vklad do katastra nehnuteľností.
  Pozemok na liste vlastníctva môže byt vedený, podľa § 9 katastrálneho zákona, ako: Orná pôda, chmeľnice, vinice, záhrady, ovocné sady, trvalé trávne porasty, lesné pozemky, vodné plochy, zastavané plochy a nádvoria, ostatné plochy. Pozemok sa stáva stavebným pozemkom až vtedy, keď je na tento pozemok vydané právoplatné stavebné povolenie. Dovtedy môžeme hovoriť len o pozemku určenom na výstavbu.

 • Recept na úspešnú kúpu/ predaj nehnuteľnosti

  Pri kúpe alebo predaji nehnuteľnosti určite nechcete urobiť chybu. Nadobudnutie vlastníckeho práva nehnuteľnosti (stavebný pozemok, záhradu, rodinný dom, byt, nebytový priestor, garáž alebo inú nehnuteľnosť), prevod vlastníckeho práva nehnuteľnosti a s tým súvisiaci procesy, nie sú jednoduchými záležitosťami. Napokon, mohli by ste prísť o hromadu peňazí.
  Ak sa rozhodnete kupovať nehnuteľnosť, buď si ju hľadáte sami, chodíte na obhliadky, na internete strávite celé víkendy a vlastne robíte prácu realitnej kancelárie (pri predpoklade, že vás to baví a máte na to čas). Druhá možnosť je prísť do realitnej kancelárií a informovať sa o ich ponuke.

 • Princíp výberu

  Potrebujete jednoduchý návod ako si dobre vybrať nehnuteľnosť, napríklad pozemok? Váš výber môže byť úspešný len vtedy, ak sami prídete na to , čo potrebujete a chcete. Vo všeobecnosti sa tento postup dá do veľkej miery aplikovať pri akomkoľvek type nehnuteľnosti.
  Nazval by som to princíp výberu. Aby ste dokázali nájsť svoj ideálny pozemok, v prvej fáze sa musíte na vec začať pozerať iba racionálne, výhradne na základe vašich priorít, skúste si pravdivo odpovedať na otázky.

 • Postup pri predaji nehnuteľnosti prostredníctvom realitnej kancelárie

  V nasledujúcich riadkoch vám priblížim štandardný postup pri predaji nehnuteľností prostredníctvom realitnej kancelárie. Samozrejme, detaily sa môžu rôzniť, ale princíp je vo všetkých kanceláriách veľmi podobný.
  Predaj nehnuteľnosti nie je komplikovaný, ale... Ale nesmiete spraviť chybu. Často ide o Váš celoživotný majetok. Celý predaj spravidla začína osobným stretnutím so záujemcom na obhliadke vašej nehnuteľnosti, spoločne s realitným maklérom. So záujemcom je priamo na obhliadke spísaná zápisnica z obhliadky, kde záujemca svojim podpisom potvrdí, že mu je nehnuteľnosť známa a vie v akom stave sa nachádza.

 • Cena, za ktorú si predáte nehnuteľnosť sami

  Snaha ušetriť peniaze je zrejme jediným motívom, pre ktorý sa majiteľ rozhodne realizovať predaj nehnuteľnosti sám a dobrovoľne hazarduje so svojim majetkom. Provízie pre realitné kancelárie sa hýbu od dvoch do päť percent z predajnej ceny nehnuteľnosti- čo predstavuje bežnú taxu.
  Samopredajca to však nemá v dnešnej dobe ľahké. Okrem prípravy nehnuteľnosti na predaj, je časovo náročná jej propagácia, obhliadky a vyjednávanie s potencionálnymi kupcami, či behanie po úradoch, bytových družstvách, katastri, odhlášky a prihlášky u plynárov , elektrikárov, vodárov a pendlovanie medzi vašim právnikom a notárom. Veľa investovaného času a zďaleka nie zadarmo

 • Je exkluzívna zmluva výhodná?

  Exkluzivita znamená, že nehnuteľnosť predáva výhradne len jeden sprostredkovateľ- jedna realitná kancelária. Exkluzívne zastupovanie môže byť veľkou výhodou, pokiaľ si vlastník vyberie správnu realitku. Vhodným sprostredkovateľom je väčšie realitné centrum, ktoré má slušné zázemie, je mediálne známe, má širokú ponuku nehnuteľností, ponúka 100% servis pri predaji a hlavne dokáže predmetnú nehnuteľnosť predať.
  O predaji však nerozhoduje len práca realitnej kancelárie, ale aj cena prispôsobená stavu v akom sa nehnuteľnosť nachádza a dopyt na realitnom trhu. Všetkých našich klientov sa pýtame, či chcú svoju nehnuteľnosť predať, alebo či ju chcú predávať... a v tom je veľký rozdiel. Pokiaľ ju chcú predať, tak si nechajú poradiť.

 • chyby pri predaji a kupe nehnutelnosti
  Najčastejšie chyby predávajúcich

  Vlastníci nehnuteľností už pri nadstavovaní ceny robia základnú chybu. Je logické, že očakávajú čo najviac. Ale práve nadstavením vysokej úvodnej ceny sa ponuka stáva nepredajná, následne po 3 týždňovom neúspechu si zavolajú na pomoc realitnú kanceláriu, ktorú dovtedy vehementne odmietali.

  Tu použijem príklad lekára- zubára. Keď vás bolí zub, snažíte sa ho liečiť tri týždne sami? Sami si ho vŕtate a chcete vytrhnúť? Nie. Prvé čo urobíte v tom zúfalstve a záchvate bolesti, vyhľadáte prvú zubnú pohotovosť, vzdialenú aj 50 km a dáte sa ošetriť. Že je to logické? Načo zbytočne trpieť? Zuby a nehnuteľnosti sú odlišné veci. Ale tak, ako si vaše zuby necháte ošetrovať u odborníka, nehnuteľnosti by ste tiež mali nechať predávať profesionálom a netrápiť sa sami. Nik z  nás nechce zostať štrbavý,  rovnako ako nik z nás nechce prísť zlým rozhodnutím o strechu nad hlavou. 

 • Súčasný vývoj na realitnom trhu

  Realitný trh, je trh ako každý iný funguje na báze dopytu, ponuky a rovnovážnej ceny. Pokiaľ bude v našich hlavách kríza, obmedzíme dopyt a tým pádom cena bude zákonite klesať. Iným slovom je to skvelá príležitosť na investovanie do nehnuteľností a rozloženie finančného portfólia, čo je dôležité najmä počas turbulentných období.

 • Zápis práv k nehnuteľnosti do katastra

  Práva k nehnuteľnostiam sa zapisujú do katastra formou vkladu, záznamu a poznámkou.

  Vklad

  Je to úkon katastra, prostredníctvom ktorého vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnostiam. Vlastnícke právo vzniká na základe

  právoplatného rozhodnutia správy katastra o povolení vkladu vlastníckeho práva do katastra. Správa katastra preskúma obsah zmluvy a ak

  spĺňa zákonom požadované náležitosti, vydá rozhodnutie a vklad vlastníckeho práva povolí. Rozhodnutie sa vyznačuje na zmluve a je v ňom

  uvedený deň, keď Správa katastra vydala rozhodnutie, deň, kedy nastali účinky rozhodnutia, to znamená, ku akému dňu sa stal nadobúdateľ

  vlastníkom nehnuteľnosti a meno s podpisom pracovníka, ktorý rozhodnutie vydal.

   

 • (BSM) Bezpodielové Spoluvlastníctvo Manželov- zúženie, zrušenie a nakladanie s ním.

  Zákon umožňuje manželom (resp. súd na návrh manželov) vymedziť rozsah svojho BSM, a to štyrmi spôsobmi: I. rozšíriť BSM, II. zúžiť BSM, III. zrušiť BSM a IV. vymedziť vznik BSM ku dňu zániku manželstva.

  Ad I. a II. Podľa ust. § 143a Občianskeho zákonníka, manželia môžu dohodou rozšíriť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Rozšírenie tohto rozsahu znamená, že do bezpodielového spoluvlastníctva manželov budú na základe ich dohody patriť aj také veci, ktoré by inak patrili do výlučného vlastníctva iba jedného z manželov (napr. pôjde o veci, ktoré získa len jeden manžel darovaním alebo dedením). Manželia sa však môžu dohodnúť aj tak, že zúžia zákonom vymedzený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. To znamená, že na základe dohody manželov budú z ich majetkového spoločenstva vyňaté veci, ktoré by inak doň patrili (napr. výnosy, úroky a prírastky veci patriacej do výlučného vlastníctva jedného z manželov). K zúženiu rozsahu bezpodielového spoluvlastníctva však nesmie dôjsť do takej miery, že by toto spoluvlastníctvo prestalo vôbec existovať.

 • Kataster a jeho funkcie.

  Kataster nehnuteľností je geometrické určenie, súpis a popis nehnuteľností. Súčasťou katastra nehnuteľností sú aj údaje o právach k nehnuteľnostiam. Kataster nehnuteľností tvoria katastrálne operáty usporiadané podľa katastrálnych území.

  Kataster nehnuteľností slúži ako informačný systém, najmä na ochranu práv k nehnuteľnostiam, na daňové a poplatkové účely, na oceňovanie nehnuteľností, na ochranu poľnohospodárskeho a lesného pôdneho fondu a na budovanie iných informačných systémov o nehnuteľnostiach.

  Ústredným orgánom štátnej správy na úseku katastra nehnuteľností je Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, ktorý riadi a usmerňuje miestne orgány štátnej správy na úseku katastra, ktorými sú katastrálne úrady a správy katastra

 • Aký je legislatívny postup kúpy nehnuteľnosti ?

  V prípade, ak sa rozhodnete kúpiť alebo predať nehnuteľnosť, vždy sa radšej poraďte s právnikom alebo sa obráťte na realitnú kanceláriu. Vyhnete sa tak zbytočným rizikám.

  Problematika kúpy (resp. predaja) nehnuteľnosti je upravená najmä v Občianskom zákonníku (zákon č. 40/1964 Zb. v znení neskorších zmien a doplnkov). V prípade kúpy/predaja bytu je potrebné vziať do úvahy i príslušné ustanovenia zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov.

 • Na čo dávať pozor pri kúpe/ predaji nehnuteľnosti prostredníctvom realitnej kancelárie

  Vyhľadávajte služby realitných kancelárií, ktoré sú vo svojom okolí známe a majú dostatočné referencie, slušné sídlo a okrem samotného sprostredkovania predaja Vám vedia aj odborne poradiť . Stráňte sa jednotlivcov, ktorí ponúkajú nehnuteľnosti za podozrivo výhodné ceny.

  Žiadne zmluvy nepodpisujte v časovej tiesni, bez ich dôkladného preštudovania a pochopenia ich obsahu. V prípade nejasností konzultujte zmluvy pred podpísaním s právnikom, prípadne si ich nechajte vysvetliť v RK.

 • Čo je to návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra a čo skúma správa katastra v katastrálnom konaní ?
  • Návrh na vklad sa podáva na príslušnú správu katastra písomne a musí obsahovať tieto náležitosti:

  1. označenie Správy katastra, ktorej je návrh adresovaný,

  2. meno (obchodné meno, názov) a miesto trvalého pobytu (sídlo) účastníkov,

  3. označenie právneho úkonu, na základe ktorého má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti (kúpna zmluva,

  4. darovacia zmluva, zámenná zmluva),

  5. číslo listu vlastníctva, katastrálne územie

   

 • Základné realitné pojmy- byt, dom pozemok

  Nehnuteľnosť

  Podľa Občianskeho zákonníka § 119 sa veci delia na hnuteľné a nehnuteľné. Pod nehnuteľnosťami sa rozumejú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.

  Byt

  Obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie. Pri prevode vlastníctva bytu, ktorý sa nachádza v bytovom dome, sa musí zmluvou previesť aj spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a zariadeniach bytového domu . V prípade, ak je pozemok zapísaný na LV spolu s bytom, prevádza sa taktiež jeho spoluvlastnícky podiel.

 • Chráňte sa pred realitnými podvodmi !!!

  Šetriť peniaze na nesprávnom mieste sa vám nemusí vyplatiť. Pred podpisom zmluvy si všetky informácie preverte.

  Nehnuteľnosť kupujete či predávate párkrát v živote. Keďže financií v takýchto prípadoch nebýva veľmi nazvyš, záleží na každej korune, ktorú ušetríte. A tak často zvažujete, či je lepšie hľadať budúcich záujemcov o kúpu či predaj vlastnými silami, alebo dať na rady odborníkov v realitnej kancelárii. Dôležité je byť v každom prípade obozretný a preveriť si ich dobré rady.

 • Vlastník nehnuteľnosti a preukazovanie vlastníctva

  Vlastník nehnuteľnosti

  • Podľa Ústavy Slovenskej republiky ( Zbierka zákonov č.460/1992 v znení neskorších ústavných zákonov)má každý právo vlastniť nehnuteľnosť,

  • vlastníkom môže byť tak fyzická ako aj právnická osoba, obec, organizácia- firma, cirkev, štát,

  • osoba, ktorej zákon pripisuje všetky práva nehnuteľnosť ovládať, najmä ju držať, užívať, požívať a nakladať s ňou vlastnou mocou. Výkon vlastníckeho práva nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.

 • Čo je to list vlastníctva a ako s ním mám nakladať?

  List vlastníctva (LV) je dokument, preukazujúci vlastnícke práva k nehnuteľnostiam a vydáva ho príslušná katastra pre danú lokalitu. List vlastníctva môže byť určený na právne, alebo informatívne účely. Pre výber jednej kópie listu vlastníctva na právne účely potrebujete kolkové známky v hodnote 8 EUR. V prípade, že sa rozhodnete využiť služby nášho realitného centra MGM & partners , vybavíme za vás kompletne všetky úkony na katastri a dozrieme na ich správnosť. Viac informácií sa dozviete na www.realitymgm.sk .

 • Ako mám postupovať v prípade exekúcie?

  Exekúcie sú len krajným riešením. Je to nútený výkon, keďže je vysoký predpoklad, že dlžník si svoje záväzky dobrovoľne platiť nebude. Exekučné konanie sa začína vtedy, keď ten, kto žiada o vymáhanie dlhu, doručí súdnemu exekútorovi návrh na vykonanie exekúcie.Aktuálne ponuky makléra

Ponuky makléra

Prenájom obchodno-kancelárskych priestorov, Žilina-centrum, 166 m2, Cena: 775€

Lokalita: Žilinský kraj / Žilina / Staré mesto
Výmera: 166m2
Inzertná kategória: Prenájom
Ponuka číslo: ZA011687
Pridané 13.10.2020
775 €/mesiac
Zobraziť ponuku
 rezervácia
REZERVÁCIA Exkluzívne 4 izbový byt s balkónom, 112 m2, Žilina - Centrum, Cena: 146.428 €

REZERVÁCIA Exkluzívne 4 izbový byt s balkónom, 112 m2, Žilina - Centrum, Cena: 146.428 €

Lokalita: Žilinský kraj / Žilina / Staré mesto
Výmera: 112m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011636Exkluzívne
Pridané 10.09.2020
146 429 €
Zobraziť ponuku
 rezervácia
REZERVÁCIA Predaj parkovacieho státia, Žilina - Mariánske Nám., Cena: 24.240€

REZERVÁCIA Predaj parkovacieho státia, Žilina - Mariánske Nám., Cena: 24.240€

Lokalita: Žilinský kraj / Žilina / Staré mesto
Výmera: 10m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011595Exkluzívne
Pridané 06.08.2020
Zobraziť ponuku
 rezervácia
REZERVÁCIA REZERVOVANÉ - EXKLUZÍVNE! Predaj 2 izbový byt s panoramatickými výhľadmi, Žilina - Vlčince, Cena: 95 978€

REZERVÁCIA REZERVOVANÉ - EXKLUZÍVNE! Predaj 2 izbový byt s panoramatickými výhľadmi, Žilina - Vlčince, Cena: 95 978€

Lokalita: Žilinský kraj / Žilina / Vlčince
Výmera: 58m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011530Exkluzívne
Pridané 27.07.2020

Prenájom rodinný dom, Žilina - Bôrik + Video

Lokalita: Žilinský kraj / Žilina / Bôrik
Výmera: 152m2
Inzertná kategória: Prenájom
Ponuka číslo: ZA011529Exkluzívne
Pridané 27.07.2020
1 650 €/mesiac

Predaj výrobného areálu, Turany

Lokalita: Žilinský kraj / Turany / Turany
Výmera: 13000m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA010902
Pridané 20.07.2020

Predaj sklady - 9600 m2, Turany, Cena: 249.900,-€

Lokalita: Žilinský kraj / Turany / Turany
Výmera: 9600m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011051
Pridané 20.07.2020
250 000 €

Video- obhliadka! 5 izbový byt v novostavbe v centre mesta / Exclusive 5 rooms apartment in the centre of the city, Žilina, 419.622 EUR

Lokalita: Žilinský kraj / Žilina
Výmera: 202m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011480Exkluzívne
Pridané 19.07.2020

Predaj Villy, Žilina - Budatín, 318.860 Eur

Lokalita: Žilinský kraj / Žilina / Budatín
Výmera: 401m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011496
Pridané 13.07.2020
318 860 €

5i mezonet, Žilina centrum, 134m2 + 15m2 loggia, cena: 252.350 EUR

Lokalita: Žilinský kraj / Žilina / Staré mesto
Výmera: 134m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011497
Pridané 13.07.2020
252 350 €

PREDAJ POZEMKU S RD aj na developerský účel - POV. BYSTRICA - KALVÁRIA - 119.458 EUR

Lokalita: Trenčiansky kraj / Považská Bystrica / Kalvária
Výmera: 9046m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: PR011498
Pridané 13.07.2020
119 459 €
Zobraziť ponuku
 rezervácia
REZERVÁCIA Video! Predaj 5 izbový byt, 144 m2, Žilina- centrum , Cena: 179.408 €

REZERVÁCIA Video! Predaj 5 izbový byt, 144 m2, Žilina- centrum , Cena: 179.408 €

Lokalita: Žilinský kraj / Žilina / Staré mesto
Výmera: 144m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011478Exkluzívne
Pridané 10.07.2020
179 408 €

Stavebné pozemky Žilina- Závodie, 2.883 m2, právoplatné ÚZEMNÉ ROZHODNUTIE - 2 DOMY, 60 EUR/ m2

Lokalita: Žilinský kraj / Žilina / Závodie
Výmera: 2883m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011306
Pridané 18.05.2020
Zobraziť ponuku
 rezervácia
REZERVÁCIA Predaj stavebné parcely, Žilina - Rosina , Cena: 124.012€

REZERVÁCIA Predaj stavebné parcely, Žilina - Rosina , Cena: 124.012€

Lokalita: Žilinský kraj / Rosina
Výmera: 886m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011284
Pridané 15.05.2020

Predaj Villy- ubytovne s kapacitou min 20 lôžok s možnosťou rozšírenia, Žilina, cena: dohodou.

Lokalita: Žilinský kraj / Žilina / Budatín
Výmera: 401m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011210
Pridané 01.04.2020
320 330 €

Na predaj luxusná chata s investičným pozemkom, Vysoké Tatry

Lokalita: Prešovský kraj / Štrba / Tatranská Štrba
Výmera: 4277m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011170
Pridané 18.03.2020
449 990 €
Zobraziť ponuku
 rezervácia
REZERVÁCIA Novostavba-Luxusná chata 220m2, pri vodnej nádrži Beňov, 160.000 EUR

REZERVÁCIA Novostavba-Luxusná chata 220m2, pri vodnej nádrži Beňov, 160.000 EUR

Lokalita: Žilinský kraj / Bytča / Mikšová
Výmera: 202m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011171
Pridané 18.03.2020
160 000 €

Penthouse v novostavbe, Žilina- centrum, 338m2, cena: info v RK

Lokalita: Žilinský kraj / Žilina
Výmera: 223m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA011161
Pridané 11.03.2020

SP Lužianky, na golfovom ihrisku, 854 m2, všetky IS, cena 110 EUR/m2 s DPH

Lokalita: Nitriansky kraj / Lužianky / Lužianky
Výmera: 854m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA010833
Pridané 02.12.2019

SP Lužianky, priamo na golfovom ihrisku, 781 m2, všetky IS, cena 110 EUR/m2 s DPH

Lokalita: Nitriansky kraj / Lužianky / Lužianky
Výmera: 781m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA010834
Pridané 02.12.2019

SP Nitra, 782 m2, všetky IS, cena 92 EUR/m2 bez DPH

Lokalita: Nitriansky kraj / Nitra / Staré Mesto
Výmera: 782m2
Inzertná kategória: Predaj
Ponuka číslo: ZA010825
Pridané 02.12.2019